ABD Genel Kurmay Başkanı Mark Milley Afganistan itirafında bulunduABD askerleri ülkeden çekilmeye devam ederken, Genel Kurmay Başkanı Mark Milley, Afgan ordu ve hükümetinin bu kadar çabuk düşeceğini beklemediklerini söyledi.


ABD Genel Kurmay Başkanı Mark Milley Afganistan itirafında bulundu

Taliban’ın ülkenin başına geçmesinin ardından Afganistan’da hızlı değişimler başladı ve birçok ülke askerlerini tahliye etmeye başladı.

ABD’nin asker ve personellerini tahliye etmeye devam ettiği sıralarda, Genel Kurmay Başkanı Mark Milley’den çarpıcı itiraf geldi.

Milley, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, Afganistan’dan şimdiye kadar yaklaşık 5 bin kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

ABD Genel Kurmay Başkanı Mark Milley Afganistan itirafında bulundu #1

AFGANİSTAN’DA DURUMUN TEHLİKELİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Afganistan’da durumun son derece tehlikeli, dinamik ve değişken olduğuna dikkati çeken Milley, önceliklerinin ise ülkedeki Amerikan vatandaşları ve ABD’ye yardım eden Afganları tahliye etmek olduğunu belirtti.

Milley, havalimanında ise şu an istikrar sağlandığını ancak herhangi bir tehdit karşısında ise tereddütsüz askeri operasyonla karşılık vereceklerini söyledi.

Afgan ordusunun kısa sürede dağılmasına ilişkin ise Milley, “Ne ben ne de başkaları (Afgan) ordunun ve bu hükümetin 11 gün içinde çökeceğine dair bir ibare gördü.” ifadesine yer verdi.

ABD Genel Kurmay Başkanı Mark Milley Afganistan itirafında bulundu #2

“TALİBAN İLE İLETİŞİM HALİNDEYİZ”

ABD Savunma Bakanı Austin de “Taliban ile hasmane bir etkileşim yaşanmadı ve Taliban komutanlarıyla iletişim kanallarımız açık.” ifadesini kullandı.

Austin, tahliye işlemleri için şu an Kabil’de yaklaşık 4 bin 500 ABD askeri olduğunu söyledi. Mümkün olduğunca çok sayıda kişiyi tahliye etmek istediklerini ancak şu an hedefledikleri rakamlara ulaşamadıklarını belirten Austin, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na ulaşamayanların durumuna ilişkin ise havalimanı dışına çıkıp çok sayıda kişiyi alma kabiliyetlerinin olmadığını ifade etti.

ABD Genel Kurmay Başkanı Mark Milley Afganistan itirafında bulundu #3

GANİ’Yİ ARTIK SİYASİ FİGÜR OLARAK GÖRMÜYORLAR

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Afganistan’ı terk eden eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkede artık siyasi bir figür olmadığını söyledi.

Bakanlıkta düzenlediği basın brifinginde Gani ile ilgili bir değerlendirme yapan Sherman, Afganistan’dan ayrılan Gani’nin artık siyasi bir figür olma vasfını kaybettiği yorumunu yaptı.

Sherman, Eşref Gani’nin Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) ortaya çıkmasıyla ilgili bir soru üzerine, “(Gani) O artık siyasi bir figür değil. BAE ile iyi ilişkilerimiz var.” yanıtını verdi.
Taliban’ın kontrolü ele geçirmesi üzerine ülkeden ayrılan Gani, BAE’de ortaya çıkmış ve Afganistan’a dönmek istediği mesajını vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir