Adana’da açılan elektrik kursuna kadınlar akın ettiAdana’da açılan kursa yoğun ilgi gösteren kadınlar, kendi evlerindeki aksaklıkları gidermek için eğitim almaya başladılarsa da kalfalık belgesi almaya kadar devam edecekler.


Adana'da açılan elektrik kursuna kadınlar akın etti

Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde halk eğitim merkezi tarafından açılan “Elektrik Pano Montaj ve Yardımcı Elemanlığı” kursuna, 4 erkeğe karşılık 11 kadın kursiyerin katılması dikkat çekti.

KURSA 4 ERKEK, 11 KADIN DEVAM EDİYOR

İki ay önce açılan ve 3 ay devam edecek olan kursa sadece 4 erkek katılırken; 11 kadın, elektrikçi olmak için kursa dahil oldu.

Adana’da açılan elektrik kursuna kadınlar akın etti VİDEO

KURSTA ELEKTRİK PANOSU DİZİLİMİ GÖSTERİLİYOR

Kursiyerlere, elektrik konusunda uzman bir hoca tarafından elektrik panosu dizilimi, piriz değiştirme tesisat onarımları gibi birçok konuda eğitim veriliyor.

Adana da açılan elektrik kursuna kadınlar akın etti #1

“KADINLAR DAHA BAŞARILI”

Usta Öğretici Ali Uzkaş, “Tufanbeyli’de açılan ilk elektrik kursu, burada özellikle kadınları meslek sahibi yapmaya çalışıyoruz. En azından evde kendi ihtiyaçlarını giderebilmeleri için bilgi aktarıyorum. Gece yarısı sigorta attı diyelim. Bir kadın gece kimseyi bulamaz. Ancak burada aldığı eğitimle bu sorunu iki dakikada giderebilir. Kursa katılanlar buradan aldıkları belgelerle kalfalık sınavına girebilirler. Kursa katılan kadınlar konuları daha dikkatli dinledikleri için daha başarılı oluyorlar.” dedi.

Adana da açılan elektrik kursuna kadınlar akın etti #2

“KİMSE BU ERKEK İŞİ DEMESİN”

Kursa katılan kadınlardan 3 çocuk annesi Zeliha Çinçik, “Kurslara geliş amacım öncelikle aile ekonomisine katkıda bulunmanın yanı sıra evimde elektrikle işlerimi kendim yapmak istiyordum. Bu elektrikle ilgili faydalı bilgiler öğrendim. Evimde kendi prizlerimi onarıyorum, lambalarımı kendim tamir edebiliyorum. Bütün kadın arkadaşlara bu kurslara gelmesini tavsiye ediyorum. Kimse bu erkek iş diyerek bayanları kınamasın, ben çok faydasını gördüm.” diye konuştu.

Adana da açılan elektrik kursuna kadınlar akın etti #3

Adana da açılan elektrik kursuna kadınlar akın etti #4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir