Afganistan’da 3 ilçenin kontrolü Taliban’dan yerel gruplara geçtiAfganistan’ın Bağlan ilinde yerel güçlerle Taliban arasında çıkan çatışmada, 3 ilçenin kontrolünü Taliban kaybetti.

Afganistan’ın  Tolo News kanalının yerel kaynaklarına dayandırdığı haberinde, yerel gruplar ile Taliban arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve her iki tarafın da ağır kayıplar verdiği belirtildi.

YÖNETİM YEREL GÜÇLERE GEÇTİ

Çatışmalar sonucu başkent Kabil’in kuzeyindeki Bağlan vilayetine bağlı Pule Hisar, Deh Salah ve Andarab ilçelerinin kontrolünün eski yönetime bağlı güçler ve yerel gruplara geçtiği bildirildi.

İLÇELERDE YAKLAŞIK 100 BİN KİŞİ YAŞIYOR

Üç ilçede ağırlıklı Tacikler olmak üzere yaklaşık 100 bin kişi yaşıyor. Büyük ölçüde Peştun etnik tabanına dayanan Taliban’ın Kabil’i kontrolüne almasının ardından bunun taraflar arasında yaşanan ilk çatışma olduğu belirtildi.

TALİBAN HAKİMİYETİNE GİRMEYEN TEK İL

Taliban, ülkedeki 34 vilayet merkezinin 33’ünü kontrolüne alırken Kabil’in kuzeyindeki Pencşir, tüm ilçeleriyle beraber henüz Taliban hakimiyetine girmeyen tek Afganistan vilayeti durumunda.

Ayrıca yerel grupların Kabil, Parvan, Kapisa, Maydan Wardak gibi vilayetlerdeki az sayıda ilçeyi kontrol ettiği biliniyor.

Afganistan da 3 ilçenin kontrolü Taliban dan yerel gruplara geçti #1

TALİBAN SÖZCÜSÜ: YA DİYALOG YA DA GÜÇ KULLANARAK ÇÖZECEĞİZ

BBC Farsça’ya konuşan Taliban sözcülerinden Muhammed Naim, Pencşir’deki durumla ilgili, “Pencşir sorununu ya diyalog ile ya da güç kullanarak çözeceğiz.” ifadesini kullandı. Pencşir’in, dağlık ve engebeli arazi koşulları nedeniyle ele geçirilmesinin zor olduğu belirtiliyor.

Sovyet işgaline karşı direnen Pencşirli ünlü Afgan komutan Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud, Pencşir vilayetinde oluşturulan yerel grupların başında bulunduğunu açıklayarak halka “Taliban’a karşı savaşma” çağrısı yapmıştı.

ABD ASKERLERİNİN GERİ ÇEKİLMESİ TALİBAN, AFGANİSTAN’I ELE GEÇİRDİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi. Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı.

Afganistan da 3 ilçenin kontrolü Taliban dan yerel gruplara geçti #2

Afganistan’da Taliban’a karşı direniş başladı VİDEO

ABD’nin Taliban için girdiği Afganistan’daki 20 yıllık süreci VİDEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir