Afganistan’dan 357 kişi daha tahliye edildiKabil’de Pakistan’ın başkenti İslamabad’a tahliye edilen 357 kişi daha, THY tahliye seferi ile İstanbul’a getirildi.


Afganistan’dan 357 kişi daha tahliye edildi

Afganistan’da Taliban’ın 20 yıl sonra Kabil’e girmesi ile birçok Afgan, ülkeyi terk etmek için Hamid Karzai Havalimanı’na akın etti.

Ülkede yaşanan son gelişmelerden endişe eden Türk vatandaşları için Türkiye, tüm imkanlarını seferber etti.

Bölgeden ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının, kafile kafile yurda dönüşü sağlandı.

Başkent Kabil’den tahliye edilen 16’sı bebek 357 yolcu, Türk Hava Kuvvetleri uçağı ile Pakistan’ın başkenti İslamabad’a sevk edildi.

KARANTİNA SÜRECİ BAŞLADI

Yalnızca Türk değil, yabancı ülke vatandaşlarının da aralarında bulunduğu 357 kişi, bugün Türk Hava Yolları (THY) tarafından yapılan tahliye uçuşu ile İstanbul’a getirildi.

Tahliyesi sağlanan vatandaşların, 10 günlük karantina süreci başladı.

379 KİŞİ YURDA GETİRİLMİŞTİ

Dün, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’ndaki güvenli bölgede bekleyen 379 Türk vatandaşı daha ‘uçan kale’ olarak nitelendirilen 2 adet A400 M tipi nakliye uçağıyla yurda getirilmişti.

Afganistan’dan 357 kişi daha tahliye edildi  #1

YAKLAŞIK 1000 KİŞİNİN TAHLİYESİ SAĞLANDI

Afganistan’da yaşanan gelişmelerden bu yana, yaklaşık 1000 kişinin ülkeden tahliyesi sağlandı.

“TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR EDİYORUZ, BİZE SAHİP ÇIKTILAR”

Celil Beyoğlu isimli bir yolcu, duygularını şu ifadeler ile dile getirdi:

“Elhamdulillah çok iyi geldik, çok rahat geldik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’ye teşekkür ediyoruz bize sahip çıktılar. Bize güney kapıdan girin diyorlar, biz giremiyoruz. 4 gündür bir günde 2 kere 3 kere vardık ama giremedik. Bizi yeniden Ankara’dan aradılar, biz rica ettik giremiyoruz dedik. Çocuklarımız var, kurşun yağdırıyorlar. Çocuklarımıza bir şey olur dedik, çok üzüldük. Sonra yeni planlar yaptılar. Bizi Pakistan sefaretine çağırdılar. Biz o yanda toplandık. Bizi havalimanına getirdiler. Ondan sonra bizi İslamabad’a getirdiler. THY ile bizi İstanbul’a getirdiler. Tüm Türkiye’ye teşekkür ediyoruz.”

Afganistan’dan 357 kişi daha tahliye edildi  #2

Afganistan’dan 357 kişi daha tahliye edildi  #3

Afganistan’dan 357 kişi daha tahliye edildi  #4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir