Afganistan’dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattıAfganistan’ın başkenti Kabil’den tahliye edilen 324 Türk vatandaşını taşıyan uçak, İstanbul’a geldi. Türk vatandaşları, havalimanındaki Türk askerleri sayesinde rahatça tahliye edildiklerini söyledi.


Afganistan'dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattı

Afganistan’ın başkenti Kabil’den tahliye edilen 324 Türk vatandaşını taşıyan Türk Hava Yolları (THY)’na ait tahliye uçağı saat 16.45’te İstanbul Havalimanı’na indi.

“Kabil’e yaklaştıkları ön görüldüğünde ilgili kuruluşlar bizimle daha öncesinden, uygun saatlerde emniyetli, güvenli alana nakledildi.” diyen Afganistan’da öğretim üyesi olan Doğan Özlük, tahliye sürecini şu ifadelerle anlattı:

“THY UÇAĞININ ÖNÜNE GELEN OLMADI”

“Bütün vatandaşlar, özellikle kamu çalışanları. Dün gece Taliban Kabil’e girmeden önceki gece nakledildi. Bir gece sonra da gündüz tahliye olduk.  Duvarı aşıp yurt dışına gitmek isteyen yolcular oldu. Onlar pist alanlarında oturma eylemleri yaptılar. Bundan dolayı birkaç saatlik gecikme oldu. Biz de uçaktan onları gördük. THY uçağının önüne gelen olmadı. Uçakta bekledik, geç kalktık.

“HAVAALANLARI, BANKALARDA YOĞUNLUK OLDU, ONUN DIŞINDA SESSİZ OLDUĞUNU DUYDUM”

Bizim uçağın etrafında oturma eylemi olmadı. Üç dört saat uçakta bekledik. Ben orada öğretmenim. Öğrencilerimle irtibattaydım. Onlarla sürekli whatsapp ile görüşüyordum. Şehir içinde şimdilik çatışma ya olmadı ya da çok az oldu. Havaalanları, bankalarda yoğunluk oldu. Onun dışında sessiz olduğunu duydum.  Karantina varsa yapmamız gerekeni yapacağız. Ben Eskişehir’e döneceğim.”

Afganistan dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattı #1

“SAHADA TÜRK ASKERLERİ VARDI, ONLAR TEMİZLEDİ DE GİDEBİLDİK”

Mühendis Cem Ayşen ise, şu ifadeleri kullandı:

“Daha dün öğlen normal işimizdeydik. Şantiyeciyim. Öğleden sonra patladı. Her yerden askerler ve silah sesleri gelmeye başladı. Sonradan tahliye uçakları geldi, sabah gelmeye başladık. Üç saat uçakta bekledik. Afganlar kaçmak için piste girmişlerdi. Uçak havalanamadı, bizi bırakmadılar. Sahada Türk askerleri vardı, onlar temizledi de gidebildik.

“ABD KARGO UÇAĞINDAN DÜŞENLER OLDU, SİVİL TARAF ÇOK KÖTÜYDÜ”

Bizden önce kalkan ABD kargo uçağından düşenler oldu. İnanılmazdı. Biz askeri havalimanı tarafındaydık. Sivil taraf çok kötüydü. Taliban sivil tarafa girmişti. Türk askerlerimiz görevlerini yapıyorlar. ” diye konuştu.

Afganistan dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattı #2

Afganistan dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattı #3

Afganistan dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattı #4

Afganistan dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattı #5

Afganistan dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattı #6

Afganistan dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattı #7

Afganistan dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattı #8

Afganistan dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattı #9

Afganistan dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattı #10

Afganistan dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattı #11

Afganistan dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattı #12

Afganistan dan tahliye edilen Türkler, yaşadıklarını anlattı #13

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir