Antalya’daki yangından sonra yaşlı çift yeni evlerine kavuştuManavgat ilçesindeki yangından sonra, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatıyla yeni evleri yapılan, İbrahim Deniz ve 70 yaşındaki yatalak eşi Ayşe Deniz’e evleri teslim edildi.

Geçtiğimiz haftalarda Antalya’da meydana gelen yangın sonrası afetzedelerin yaraları hızla sarılıyor.

 

Manavgat’ın Karaöz Mahallesi’nde yangından etkilenen evlerinin sağlam kalan bir göz odasında yaşamaya başlayan 80 yaşındaki İbrahim Deniz ve 70 yaşındaki yatalak eşi  Ayşe Deniz’in durumunu gören Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yeni ev yapılması talimatının ardından hasar tespit çalışmalarının sonlandırılmasıyla temeli atılan evin yapımı tamamlandı.

Antalya daki yangından sonra yaşlı çift yeni evlerine kavuştu #1

YAŞLI ÇİFT DUYGULANDI

Tek katlı, yöresel mimariye uygun inşa edilen evde yangına dayanıklı malzeme kullanıldı. Yatağa bağımlı yaşayan Ayşe Deniz’in durumu da düşünülerek 140 metrekare kullanım alanına projelendirilen evin bitirilmesi yaşlı çifti duygulandırdı.

Meyve ağaçları, çim ekimi gibi peyzaj çalışmaları da yapılan evin önünde, çiftin ekim yapabilmesine olanak sağlayacak küçük bir bahçe de oluşturuldu.

Antalya daki yangından sonra yaşlı çift yeni evlerine kavuştu #2

“DEVLET GELMEDİ DİYENLER, DEVLETİM BİR GÜN SONRA BURADA OLDU”

İbrahim Deniz, yangından bir gün sonra Bakan Kurum’un geldiğini ve evin yapılması talimatını verdiğini söyledi.

Kurum’u oğlu gibi görüp sevdiğini ifade eden Deniz, en büyük isteğinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeni evinde ağırlamak ve kendisine çay ikram etmek olduğunu dile getirdi.

Deniz, “Kim bu ‘Devlet gelmedi’ diyenler? Devletim bir gün sonra geldi. Yangından bir gün sonra geldiler buraya. Devlet burada. En iyisini de yaptılar.” diye konuştu.

Antalya daki yangından sonra yaşlı çift yeni evlerine kavuştu #3

“ALLAH HEPSİNDEN RAZI OLSUN”

Ayşe Deniz de kendilerine yardım edenlere minnettar olduğunu dile getirdi. Yeni evini çok beğendiğini söyleyen Ayşe Deniz, artık rahat edebileceğini ifade etti.
Deniz, “Allah razı olsun devletimizden, milletimizden ve bakanımızdan. Hepsi sağ olsun.” dedi.

Antalya daki yangından sonra yaşlı çift yeni evlerine kavuştu #4

BAKAN KURUM’UN TALİMATIYLA HAREKETE GEÇİLMİŞTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Manavgat’taki orman yangınından etkilenen Karaöz Mahallesi’nde 3 Ağustos’ta incelemelerde bulunmuş, evleri yanan Deniz çiftiyle bir süre sohbet etmişti.

Deniz çiftinin yaşamlarını bir bölümü hasar gören odada sürdüğünü fark eden Kurum, kendilerine başka bir yere yerleştirilmeleri teklifinde bulunmuş ancak çift bunu kabul etmemişti. Bunun üzerine Kurum, hasar tespit çalışmaları biter bitmez ilk olarak Deniz çiftinin evinin yapılması talimatını vermişti.
Mahalledeki hasar tespit çalışmalarının hemen ardından çiftin yeni evinin temeli atılmıştı.

Antalya daki yangından sonra yaşlı çift yeni evlerine kavuştu #5

“BİZİM OĞLUMUZ OLDU”

İbrahim Deniz, alevlerin evlerine yaklaşması üzerine kendisini arkada bırakmasını isteyen felçli eşini sürükleyerek de olsa kapının önüne çıkarmayı başardığını, bu sırada evinin önünden geçen kişiden de önce hayat arkadaşını kurtarmasını istediği anları anlatmıştı.

Felçli eşiyle birlikte ölmeyi göze alan İbrahim Deniz, çocuklarının olmadığını ifade ederek, “Murat Kurum bizim oğlumuz oldu” sözleriyle duygulandırmıştı.

Antalya daki yangından sonra yaşlı çift yeni evlerine kavuştu #6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir