Diyarbakır’da kahve fiyatları bir ayda iki katına çıktıKahve üretiminin yetersiz kalması, fiyatlarını artırdı ve tüm yurtta olduğu gibi Diyarbakır’da da fiyatlar bir ay içerisinde yüzde 100 artışla tavan yaptı.


Diyarbakır’da kahve fiyatları bir ayda iki katına çıktı

Tüm yurtta olduğu gibi Diyarbakır’da da kahve üretimi yetersiz kalınca satıcılar, talebi karşılayamadı. Bu durum da kahve fiyatlarını artmasına neden oldu.

“BİR AY İÇİNDE KAHVE FİYATLARI YÜZDE 100 ARTTI”

Diyarbakır’da 40 yıldır kahve çeşitleri satan İbrahim Yalaz, kahve fiyatlarının bir ay içinde yüzde 100 arttığını belirtti.

İleri dönemde daha da artış olacağını düşündüklerini ifade eden Yalaz, “Daha önce bu seneki gibi kahve fiyatları ile karşılaşmadık. Kahve mahsulü bu sene ithal edilen yer Brezilya’da az olduğu için fiyatlar yükseldi. Mahsul çoğalırsa fiyatlar düşer. Bu fiyatlar dünya geneline yansıdı, tabii bununla birlikte bize de tüketiciye de yansıdı.” dedi.

Diyarbakır’da kahve fiyatları bir ayda iki katına çıktı VİDEO

Diyarbakır’da kahve fiyatları bir ayda iki katına çıktı #1

“ALACAK KAHVE BULAMIYORUZ”

40 yıllık meslek hayatında ilk defa böyle bir durumla karşılaştığını söyleyen Yalaz, “Kahve alacağız ama az olduğu için istediğimiz kadar alamıyoruz. Bundan bir ay önce temmuzun ortalarında yükseldi bu fiyatlar.

Diyarbakır’da kahve fiyatları bir ayda iki katına çıktı #2

FİYAT ARTIŞLARI BREZİLYA KAYNAKLI

Kahve tiryakileri geliyor yanımıza, kahve fiyatlarından onlar da memnun değiller. Fiyatların yükselmesi Brezilya kaynaklı Türkiye ile bir ilgisi yok, bu yüzden mahsul az olduğu için kahve fiyatı da yükseliyor. En yakın zamanda kahve üretiminin ve mahsulün çoğalmasını bekliyoruz yoksa kahve bulamayacağız.” diye konuştu.

Diyarbakır’da kahve fiyatları bir ayda iki katına çıktı #3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir