Güney Kore, Apple ve Google’a kısıtlama getirdiGüney Kore, Apple ve Google tarafından işletilen uygulama mağazalarına kısıtlama getiren ilk ülke oldu.


Güney Kore, Apple ve Google'a kısıtlama getirdi

Apple ve Google, mağazalarına uygulama yükleyen yazılım geliştiricilerinden yüzde 30 oranında komisyon alıyor ve bu nedenle dünya genelinde oldukça eleştiriliyor.

Ayrıca iki şirket, geliştiricilerden kesinti yapabilmek için uygulamalarda “kendi uygulama içi ödeme sisteminin” kullanılmasını istiyor.

Hatta geçtiğimiz yıl Epic Games, Fortnite oyununa eklediği kendi ödeme sistemi ile bu kesintilerden kurtulmayı amaçlamış, ancak bu adım Fortnite’ın App Store’dan kaldırılmasına neden olmuştu.

GÜNEY KORE’DEN KISITLAMA GELDİ

Güney Kore’de Demokratik Parti, teknoloji şirketlerinin yazılım geliştiricilere çevrim içi ödeme sistemlerini kullanmaya zorlanmasını yasaklayacak bir yasa tasarısı sunmuştu.

Güney Kore meclisi, Google ve Apple gibi dev teknoloji şirketlerine ait mağazaların, uygulama geliştiricilerini “uygulama içi ödeme” yapmaya zorlamalarını yasaklayan düzenlemeyi onayladı.

APPLE

Yasal düzenlemeye göre, teknoloji şirketlerinin ödeme konusunda tekelleşmeleri yasaklanırken, adil bir rekabet ortamı sağlanması için uygulama geliştiricilerine alternatif ödeme yolları sunulması zorunlu hale getirildi.

Söz konusu yasal düzenleme, devlet başkanı tarafından imzalanarak yasalaşırsa Güney Kore bu konudaki tekelleşmeye karşı tedbir uygulayan ilk ülke olacak.

Söz konusu tasarı yürürlüğe girdiğinde Apple ve Google, kendi ödeme sistemlerinin kullanılması için uygulama geliştiricilerine baskı yapamayacak.

APPLE VE GOOGLE KARŞI ÇIKIYOR

Apple, 25 Ağustos tarihinde yaptığı açıklamada Güney Kore’deki yasa tasarısının, diğer kaynaklardan dijital ürün satın alan kullanıcıları dolandırıcılık riskine sokacağını, gizlilik korumasını düşüreceğini ve kullanıcıların App Store satın alımlarına olan güvenini zedelediğini belirtmişti.

Google Kamu Politikası Kıdemli Direktörü Wilson White, konu hakkında verdiği demeçte, “Bu hızlı süreç, mevzuatın Koreli tüketiciler ve uygulama geliştiricileri üzerindeki olumsuz etkisini yeterince incelemeye zaman tanımadı.” ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir