İspanya ve Portekiz’de yeni yangın riskiMeteoroloji servisleri, sıcaklıkların 40 santigrat derecenin üzerine çıkabileceğini söyledi. Portekiz Başbakanı Costa, orman yangını riskine dikkati çekti.


İspanya ve Portekiz'de yeni yangın riski

Akdeniz ülkelerinde yaşanan yangının ardından yetkililer, yeni sıcak hava dalgasının gelebileceği yönünde uyardı.

İspanya ve Portekiz’de etkili olması beklenen hava sıcaklığının orman yangını riskini artıracağı belirtildi.

40 SANTİGRAT DERECEYİ GEÇECEK

Meteoroloji servisleri, Afrika’dan gelen kuru ve sıcak hava dalgasının İber Yarımadası’na doğru ilerlediği ve bölgede sıcaklıkların gelecek hafta başından itibaren 40 santigrat derecenin üzerine çıkabileceği uyarısında bulundu.

ORMAN YANGINI RİSKİ ARTACAK

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, sıcak havanın orman yangını riskini artıracağına dikkati çekti. Ülkede 2017’deki 100 kişinin hayatını kaybettiği orman yangınlarını hatırlatan Başbakan Costa, vatandaşlara dikkatli olmalarını tavsiye etti.

İspanya ve Portekiz de yeni yangın riski #1

SICAKLIK ORTALAMANIN ÇOK ÜZERİNDE

İspanya Meteoroloji Servisi AEMET, yayınladığı hava durumu özel uyarısında, azami ve asgari sıcaklık değerlerinin yılın bu dönemdeki ortalamasının çok üzerinde seyretmesinin beklendiğini, sıcaklığın bazı bölgelerde 44 santigrat derecenin üzerine çıkabileceğini belirtti.

YANGIN ÇIKARAN HAVA ŞARTLARI

Kuzey Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası temmuzun son haftalarından itibaren Güneydoğu Avrupa kıyılarında etkili olmuş, bölgede sıcaklık artarken Cezayir, Tunus, İtalya, Arnavutluk, Yunanistan ve Türkiye’de geniş çaplı orman yangınları çıkmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir