Kocaeli’de müşterisiz kalan balıkçı esnafı isyan ettiMarmara Denizi’nde görülen müsilaj temizlendi ama halkın balık satın alma alışkanlıklarını da olumsuz etkiledi. Kocaeli’li balıkçılar da müsilajın balığa etkisinin olmadığını savunuyor.


Kocaeli’de müşterisiz kalan balıkçı esnafı isyan etti

Kocaeli’de müsilajın etkisi ile balıktan uzak duran vatandaşların terk ettiği tezgahlar bomboş kaldı.

BALIKÇILAR VATANDAŞLARI DAVET EDİYOR

Balık pazarlarında, istavrit, hamsi gibi balıkların kilosu 50, sardalyanın ise kilosu 40 liradan satışa sunuluyor. Fiyatların normal olduğunu söyleyen balıkçılar, vatandaşları balık yemeye davet ediyor.

“FİYATLAR MEVSİMİNE GÖRE UCUZ”

Eylül 1’de açılacak balık avı sezonu öncesinde balık pazarlarında sakinlik hakimiyetini sürdürüyor. İstavrit, hamsi gibi balıkların kilosu 50, sardalyanın ise 40 liradan satışa sunulurken balıkçılar mevsime göre fiyatların normal olduğunu belirtiyor.

Kocaeli’de müşterisiz kalan balıkçı esnafı isyan etti #1

“MÜSİLAJ BALIKLARI ETKİLEMEDİ”

Neredeyse hiç müşterisinin olmadığını ifade eden balıkçı Erdoğan Yüzel, Marmara Denizi’ni etkisi altına alan müsilajın balıkları etkilemediğini iddia etti. Vatandaşların gönül rahatlığıyla balık tüketebileceklerini belirten Yüzel, ”Vatandaşlar bol bol balık yesinler balık sağlıktır. 61 yaşındayım her gün balık yiyorum. Herkes balık yesin, bebeklere balık yedirsinler sağlıklıdır.” dedi.

Kocaeli’de müşterisiz kalan balıkçı esnafı isyan etti #2

“İSTAVRİT, HAMSİ 15-20 LİRALARA KADAR DÜŞER”

Avlanma sezonunun açılmasıyla birlikte balık fiyatlarında düşüş olabileceğini ifade eden Erdoğan Yüzel, “Sardalyanın kilosu 40 lira, istavritin kilosu 50 lira, hamsinin kilosu 50, levrek ve çupra 60 lira. Normal fiyatlar balıklar az olduğundan dolayı. 4-5 tane esnaf kapalı 2 tane dükkan açık şu anda. Eylül 1’de açılacak avlanma. İnşallah bu sezon bol olacak. Palamut bol çıkarsa hamsi ucuzlar, palamut olmazsa hamsi, istavrit 50 liradan aşağıya düşmez. Palamut bol olursa istavrit, hamsi 15-20 liralara kadar düşer.” şeklinde konuştu.

Kocaeli’de müşterisiz kalan balıkçı esnafı isyan etti #3

“MÜSİLAJIN BALIĞA ETKİSİ OLMAZ”

Vatandaşların müsilaj nedeniyle balık tüketiminden uzak durduğunu ifade eden balıkçı Erdoğan Yüzel, müsilajın balığa etkisinin olmadığını iddia ederek, “Balık piyasası şu anda iyi mevsimine göre. Sardalya, olta balıkçılığında istavrit ve hamsimiz geliyor. Marmara’nın yerli balığı. Deniz levreklerimiz ve çupramız geliyor her çeşit balığımız var ama müşteri yok. Müşterinin olmaması deniz salyasından dolayı. Aslında hiç alakası yok 45 yıldır bu işi yapıyorum uzman balıkçıyım, 45 yıldır Marmara balığı yiyorum. Müsilajla hiç alakası yok.

Kocaeli’de müşterisiz kalan balıkçı esnafı isyan etti #4

HANGİ UZMANSA KARŞIMA ÇIKSIN

Hangi uzmansa gelsin karşıma çıksın. Millet serbestlikle balığını yiyebilir. Milletin fikrini bozuyorlar bir tane müşterimiz yok. Çıksın biri konuşsun. Profesörler konuşmuş ama balıkla müsilajın hiç alakası yok. Çocukluğundan beri balık yiyorum, torunlarıma da Marmara balığı yediriyorum. Müsilajın balığa etkisi olmaz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir