Pandemiyle mücadelede en önemli silah: AşıHalk Sağlığı Uzmanı Dr. Zeynep Kırdı Harbawi, aşının pandemiyle mücadelede en önemli silah olduğunu söyleyerek uyarılarda bulundu.

Koronavirüs salgınını kontrol edebilmenin yolu aşılamadan geçiyor. Her fırsatta aşılamanın pandemi ve halk sağlığı açısından önemini vurgulayan uzmanlar, toplumsal bağışıklığın ölüm oranları ve vaka sayılarını azaltacağı yönünde bilgiler paylaşıyor. Son zamanlarda ciddi bir artış trendine geçen koronavirüs tablosunun endişe yarattığını dile getiren, Kırıkkale’de görev yapan Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Zeynep Kırdı Harbawi, halkı pandemiyle mücadele için aşı olmaya çağırdı.

Pandemiyle mücadelede en önemli silah: Aşı #1

AŞI OLMAYI İHMAL ETMEYİN

Hızlı bir şekilde aşılama çalışmalarının devam ettiğini belirten Harbawi, “Gerçekten aşı, pandemiyle mücadelede elimizdeki en önemli silahlar arasında yer alıyor. Bu konuda da ülkemiz dünyaya bakıldığı zaman aşı yapılma konusunda önde gelen ülkeler arasında yer alıyor. Kırıkkale ilimiz de son zamanlarda yayınlanan günlük aşı oranları haritasında da ‘sarı’ ile dönüştü. Hızlı bir şekilde aşı çalışmalarımız devam ediyor. İlimize bakıldığı zaman ‘sarı’ ile dönmemizin haricinde yüzde 65 oranın üzerine çıkarak yaşlı grupta 65 yaş ve üzerinde yüksek oranda aşılanma olduğunu görüyoruz.” dedi.

Özellikle 35 yaş ve altında aşılanma oranlarımızın daha düşük seyrettiğini ifade eden Harbawi, açıklamasında şunları kaydetti: “Bu konuda özellikle gençlerimizden 35-40 yaş alt gruptan aşıya olan ilgilerin biraz daha artmasını bekliyoruz. Ancak bu şekilde toplum bağışıklığı oluşarak pandeminin daha hafif seyretmesine hastalığın daha hafif seyretmesine ancak bu şekilde yaklaşabiliriz. Pandeminin üstesinden gelebiliriz. Şu anda vatandaşlarımızın sıkıntı yaşamaması adına öncelikle mutlaka Alman aşısı olarak bilinen BioNTech aşısı hem de Çin aşısı olarak bilinen Sinovac aşısı olacakları için mutlaka randevu alarak sağlık tesislerimize başvurmalarını öneriyoruz. Onun haricinde baktığımız zaman Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanemizde, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, Aile Sağlığı Merkezlerinde ve onun haricinde Yüksek İhtisas Semt Polikliniğinde aşılanma hizmetlerimiz devam etmektedir. Aşı çalışmalarını destekleyen filyasyon çalışmalarımız var.”

Pandemiyle mücadelede en önemli silah: Aşı #2

“MASKE, MESAFE VE TEMİZLİK KURALLARINA UYULMALI”

Kırıkkale’de vaka sayılarında artış olduğunu dile getiren Harbawi, “Türkiye geneline baktığımız zaman 100 bindeki vaka sayısı anlamında Kırıkkale olarak biraz yüksek seyrediyoruz. Vatandaşlarımızdan hızlı bir şekilde aşı çalışmalarına eğilmelerine hızlı bir şekilde aşı olmalarını öneriyoruz. Vaka sayılarımızın daha azalabilmesi için. Onun haricinde maske, mesafe ve temizlik kurallarına mutlaka uymamız gerekiyor. Bu konuda rehavete kapılmamamız gerekiyor. Bu şekilde hem aşı oranlarımızın yükselmesiyle hem de bu tedbirleri aşı olsak dahi uyarak inşallah en kısa zaman da pandemi sürecini atlatacağımızı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir