Petra Antik Kenti’nin 2 bin 400 yıllık gizemli tarihi ve özellikleriGeçmişteki görkemini ve gizemini korumaya devam eden kayalıklardan yapılan antik şehir Petra’nın, tarihini sizin için anlattık.


Petra Antik Kenti'nin 2 bin 400 yıllık gizemli tarihi ve özellikleri

Dünya tarihine ışık tutan tarihi mekanlardan biri olan Petra Antik Kenti, 2 bin 400 yıllık tarihiyle Ürdün’ün turistik mekanları arasında zirvede duruyor.

Milattan önce 400 ile milattan sonra 106 yılları arasında göçebe bir kabile olan Nebatiler tarafından kurulan ve Nebatiler’e bu yıllarda başkentlik yapan Petra Antik Kenti, ilk günkü görkemini de koruyor.

TERK EDİLMİŞ ŞEHİR YENİDEN KEŞFEDİLDİ

Ticaret sayesinde döneminin en zengin ve kalabalık şehirlerinden olan Petra, yüzyıllar içerisinde yaşanan doğal afetler ve ekonomik sıkıntılar sonucunda terk edildi.

Terk edilmesinin ardından 1800’lü yıllara kadar yalnızca göçebe Arapların bildiği Petra, bu tarihten sonra tekrar keşfedildi.

6 Aralık 1985’de UNESCO’nun “Dünya Kültürel Mirası” listesine dahil edilen antik şehirle ilgili diğer tüm detaylar, Ensonhaber’in hazırladığı videoda yer aldı.

Ürdün’ün gizli hazinesi: Petra Antik Kenti VİDEO


Petra Antik Kenti nin 2 bin 400 yıllık gizemli tarihi ve özellikleri #1

Petra Antik Kenti nin 2 bin 400 yıllık gizemli tarihi ve özellikleri #2

Petra Antik Kenti nin 2 bin 400 yıllık gizemli tarihi ve özellikleri #3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir