Sümela Manastırı’nda yıllar sonra ilk ayinFener Rum Patriği Bartholomeos, tarihi Sümela Manastırı’nda Ortodoks Hristiyanlarca ‘Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü’ olarak kutsal kabul edilen ayini yönetti. Patriğin maskesi dikkat çekti.

88 yıl aradan sonra ilk kez 15 Ağustos 2010’dan itibaren yılda bir kez 1 günlüğüne Hristiyan Ortodokslar’ın Sümela Manastırı’nda ayin yapmasına izin verilmesinin ardından kaya düşme riskine karşı 22 Eylül 2015 ziyarete kapatılan ve restorasyona alınan Sümela Manastırı’nda 2015 yılından sonra beri ilk ayin geçen yıl pandeminin gölgesinde az sayıda katılımla yapılmıştı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, pandemi kuralları kapsamında geçtiğimiz yılki ayine katılamazken, bu yıl ayini yönetmek üzere geceyi geçirdiği şehir merkezindeki otelden Sümela Manastırı’na geldi.

Ayin nedeniyle saat 08.00’dan sonra Maçka’dan manastır yoluna araç geçişlerine izin verilmezken, Sümela’ya da ayine geleceklerin dışında ziyaretçi kabul edilmedi.

TRABZONSPOR’UN MASKESİNİ TAKTI

Bu yılki ayine Patrik Bartholomeos’un yanı sıra Kadıköy Metropoliti Halkidonos, Rusya, Yunanistan ve Gürcistan’dan gelen 42 Ortodoks din adamı da katıldı.

Katılımın önceki yıllara göre az olduğu gözlenirken, Patrik Bartholomeos’un üzerinde Trabzonspor armasının bulunduğu maskeyi takması dikkatlerden kaçmadı.

Ayine Trabzonspor’un Yunanistan uyruklu futbolcusu Bakasetas ile eşinin katıldığı da görüldü.

Sümela Manastırı nda yıllar sonra ilk ayin  #1

“6 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BULUŞTUK”

Ayin sonrası katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Patrik Bartholomeos , “Şükürler olsun ki, 6 yıl aradan sonra bu kutsal mekânda bu özel günde sizlerle yeniden buluştuk. Meryem Ana’mızın Maçka’daki evinde dualarımızı ve niyazlarımızı arz ettik. Ülkemizi, bölgemizi, toplumlarımızı her türlü tehlikeden azat etmesi için ona haykırdık, pandemiden, sel ve yangınlardan zarar görenlerin iyileşmesi için şifa diledik. Onlara büyük geçmiş olsun deriz. Asırlardan beri bu sarp kayalıkta dimdik duran Sümela Meryem Ana Manastırı, yalnız tarihi ve turistik bir ziyaret yeri değil, tüm bunların da ötesinde hepimizi birleştiren önemli kutsal bir mekândır. Biz Hristiyanlar için Meryem Ana’nın kutsiyeti tartışılmaz mahiyettedir ve onun adını taşıyan bu müstesna manastır özellikle Rum, Gürcü ve Rus Ortodoks toplumları için manevi bir sembol teşkil eder.” dedi.

Sümela Manastırı nda yıllar sonra ilk ayin  #2

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Dini inançları gereği 15 Ağustos tarihinin Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü olarak kabul edildiğini hatırlatan Patrik Bartholomeos, “90 yıllık bir kopukluktan sonra, bizlere bu imkânı ilk kez 2010 yılında sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a tekrar teşekkürlerimizi ifade ederiz.” şeklinde konuştu.

Sümela Manastırı nda yıllar sonra ilk ayin  #3

Sümela Manastırı nda yıllar sonra ilk ayin  #4

Sümela Manastırı nda yıllar sonra ilk ayin  #5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir