Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Dünya Kupası’nın iki yılda bir yapılmasına karşıUluslararası Olimpiyat Komitesi, FIFA Dünya Kupası’nın iki yılda bir yapılmasının doğru olmadığını açıkladı.


Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Dünya Kupası'nın iki yılda bir yapılmasına karşı

Son zamanlarda Dünya Kupası üzerinden yürütülen tartışmalara, Uluslararası Olimpiyat Komitesi de (IOC) katıldı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, FIFA Dünya Kupası’nın dört yıl yerine iki yılda bir yapılmasının, futbol dışındaki branşların gelişimini baltalamasından endişelendiklerini belirtti.

Komiteden yapılan açıklamada, milli takımlar düzeyindeki maç takviminde düzenlemeye gidilerek her yaz küresel veya kıtasal çapta bir futbol turnuvasının oynanması planına dair ciddi çekincelerinin bulunduğu vurgulandı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Dünya Kupası nın iki yılda bir yapılmasına karşı #1

“BU KARAR FUTBOL DIŞINDAKİ SPORLARIN GELİŞİMİNE ZARAR VERİR”

Konunun futbol paydaşları, uluslararası spor federasyonları ve sporcuların temsilcileriyle geniş çaplı istişare edilmesi gerektiğini kaydeden IOC, “Dünya Kupası’nın iki yılda bir düzenlenmesi, diğer büyük uluslararası spor organizasyonlarıyla çakışmaya neden olacaktır. Bu, futbol dışındaki sporların çeşitliliğini ve gelişimini baltalayacaktır. Erkek etkinliklerindeki artış, kadın futbolunun tanıtımı için zorluklar yaratacaktır. Takvimdeki yoğunluk, oyuncuların fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerinde daha büyük bir baskı oluşturacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Dünya Kupası nın iki yılda bir yapılmasına karşı #2

DÜNYA KUPASI ERKEKLERDE BİR TEK 1942 VE 1946’DA İPTAL EDİLDİ

FIFA Küresel Futbol Gelişim Direktörü Arsene Wenger’in ortaya attığı kadın ve erkek futbolunda uluslararası maç takvimi değişikliği teklifinin, aralık ayında üye federasyonlarca oylanması bekleniyor.

Dünya Kupası, erkeklerde 1930’dan (2. Dünya Savaşı nedeniyle 1942 ve 1946’da iptal edildi), kadınlarda ise 1991’den bu yana her dört yılda bir düzenleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir