Youtube, koronavirüs hakkında yanıltıcı bilgiler veren 1 milyon videoyu sildiYoutube, koronavirüs salgını hakkında yanıltıcı bilgiler veren 1 milyon videoyu sildiklerini açıkladı.


Youtube, koronavirüs hakkında yanıltıcı bilgiler veren 1 milyon videoyu sildi

Uluslararası dijital bir platform olan Youtube, koronavirüsle mücadele kapsamında dezenformasyon içerikli videolarda temizlik yaptı.

YouTube Baş Ürün Sorumlusu Neil Mohan, şirketin sitesinden yaptığı açıklamada, şirketin, 2020 yılı Şubat ayından beri, “salgının sahte olduğunu iddia ederek ya da hastalığa sahte çareler önererek tehlikeli biçimde dezenformasyon yapan” bir milyondan fazla videoyu kaldırdığını belirtti.

“DOĞRULARA İHTİYAÇ VAR”

YouTube’un politikasının temelinde gerçek dünyada zarar verebilecek içeriği kaldırmak olduğunu vurgulayan Mohan, dezenformasyonu tespit edebilmek için açık doğrulara ihtiyaçları olduğunun altını çizdi.

Mohan, Kovid-19 konusunda bilimsel gelişmeleri takip edebilmek için Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi uzman kurumların fikir birliğine güvendiklerini ifade etti.

Youtube, koronavirüs hakkında yanıltıcı bilgiler veren 1 milyon videoyu sildi #1

“İNSANLAR KALİTEYE BAKIYORLAR”

Dezenformasyonun her zaman çok açık olmadığını da belirten Mohan, kesin bilginin yokluğunda teknoloji şirketlerinin sınırlar belirlemesinin doğru olmadığını vurguladı.

Dezenformasyon içeren videoları yayından kaldırma sürecini hızlandırmak üzerine çalışırken aynı zamanda güvenilir kaynakların videolarını da yayına sunduklarını açıklayan Mohan, “İnsanlar artık haber ya da bilgi aralıklarında izlenme sayısına değil, kaliteye göre optimize edilmiş sonuçlara ulaşıyorlar.” ifadelerini kullandı.

YouTube, Kasım ayındaki ABD seçimlerinden beri seçimlerle ilgili dezenformasyon içeren binlerce videoyu, birçoğu henüz 100 izleyiciye ulaşmadan kaldırdıklarını da duyurdu.

Youtube, koronavirüs hakkında yanıltıcı bilgiler veren 1 milyon videoyu sildi #2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir